A kiváló vezetők folyamatosan FELértékelik a csapatukat és megragadnak minden alkalmat arra, hogy továbbképezzék őket, ezáltal is növelve önbizalmukat.
A delegálás a feladat elvégeztetésének vezetői módszere.
A delegálás nem egyenlő a feladatok kiosztásával. Ennél jóval több! A munkatársak cselekvő bevonása az eredmények elérésébe, felelőssé és érdekeltté tétele az eredményekben.
A jó vezető amikor feladatot ad, erőt is ad hozzá.
HOGYAN CSINÁLD?
Gyakorlati tanácsok közérthetően, hogy könnyen bevezethesd a vállalkozásodban.
A delegálás főbb szempontjai
- Tudatosan adj át feladatokat másoknak, és tanuld meg élvezni annak előnyeit!
- Ne akarj te megoldani minden lehetséges problémát!
- Ne rágódj a múltbéli hibákon vagy kudarcokon, fogadd el, hogy azokon keresztül vezet az út a siker felé!
- Figyelj jobban a munkatársaidra, mérd fel az igényeiket, ambíciójukat, képességeiket, és biztosítsd számukra olyan feladatok lehetőségét, amelyekben sikeresek lehetnek.
- Alakíts ki olyan rendszert és belső képzést, amely támogatja a munkatársaidat abban, hogy olyan módon végezzék a munkájukat, ahogyan te elvárod.
- Működtess olyan rendszert, amelyben az emberek akkor is tudják mit, hogyan és milyen időrendben kell elvégezniük, ha te nem vagy jelen.
- Rendelj bizonyos területekhez felelősöket, határozd meg számukra az elérendő célokat, és adj nekik szabad kezet a megvalósításban.
- Gyakorolj rendszeres időközönként kontrollt és beszámoltatást, de ne ellenőrizd a munkamenet minden részletét.
- Hagyj önállóságot az embereknek, és bízz bennük! Hagyd, hogy hibázzanak, és a hibájukat kijavíthassák!
- Ösztönözd a kreativitást, értékeld az új ötleteket, jutalmazd a fejlesztést.
- Ne kritizáld a tiédtől eltérő megoldásokat, koncentrálj az elért eredményre!
- Mindig a teljes képet, a végső célt tartsd szem előtt, ne vessz el a részletekben!
A delegálás 5 lépése
- Célkitűzés – A feladat rövid megnevezése. Miért szükséges a feladatot megcsinálni, mi lesz az előnye? Milyen mérhető, látható eredményt várunk el?
- A feladat részletezése: az ismertetéshez fűzött részletesebb magyarázat, hogy mi a feladat értelme, haszna, várható eredménye. Válasz a feltett dolgozói kérdésekre.
- A feladat személyi feltételeinek meghatározása. Kik végzik el a feladatot? Ki lesz a felelős vezető közöttük?
- A feladat megértésének visszaellenőrzése. Nem elég, ha megkérdezzük, hogy megértette-e. Tartalmi visszaellenőrzés legyen! Rákérdezhetünk egyes részletekre, hogy hogyan akarja végrehajtani, mi okozhat nehézséget, milyen segítséget vár, stb.
- Határidőben való megegyezés a feladatvégzőkkel. Szerencsés, ha a feladatot elvégzők mondják meg, hogy mikorra tudják vállalni, és csak szükség esetén, ezt követően egyezkedjünk más határidőről.
A visszadelegálás kivédésének vezetői módszere
A dolgozó azzal fordul hozzánk, hogy valamit nem tud megcsinálni, és tanácsot kér, esetleg (ezzel az ürüggyel) vissza akarja adni a feladatot. Mielőtt bármit válaszolnánk, tanácsolnánk neki, tegyük fel az alábbi kérdéseket, és késztessük őt a probléma megoldására.
- Mi a probléma?
- Milyen lehetséges megoldásokat látsz?
- Te melyik megoldást választanád?
- Miért ezt választod?
Amikor ő válaszol a kérdésekre, akkor – lehetőleg továbbra is kérdések formájában – irányítsuk őt a lehetséges megoldások felé, hiszen a feladat megoldása az ő munkakörébe tartozik, ő ismeri legjobban a körülményeket, tehát elvárható tőle, hogy érvekkel alátámasztott, hozzáértő megoldási ötletekkel álljon elő. Ha a megoldást rendszeresen vele együtt fogjuk kidolgozni, óriási lépést tettünk a felé, hogy önállóságra és felelősségvállalásra neveljük őt, s hogy csak indokolt esetben kérjen tőlünk útmutatást.
Ha a te konkrét helyzetedre szeretnéd az olvasottakat alkalmazni, vedd igénybe a 3 órás ötletadó coachingot, amelyet erre a cikkre hivatkozva féláron kaphatsz meg!!